Od 9 lat codziennie działamy na rzecz osób LGBTQIAP+, a w 2025 roku szóste urodziny obchodzić będzie DOM EQ, czyli najdłużej działające polskie Społeczne Centrum Równości, które mamy przyjemność prowadzić.
Federacja Znaki Równości to zrzeszenie organizacji działających na rzecz i w ramach społeczności LGBTQIAP+. Nasze organizacje członkowskie zajmują się wsparciem zdrowia psychicznego, nieodpłatną pomocą prawną, kulturą, sportem, prewencją chorób przenoszonych drogą płciową, integracją naszej społeczności w małych i dużych miastach i wieloma innymi działaniami! Robimy to dla Was i z Wami, bo wspólnie mamy moc zmieniania rzeczywistości.
Poznajmy się bliżej! Wraz z naszymi organizacjami członkowskimi stworzyłyśmy kampanię, która przybliża nasze działania i społeczność. Wspólnie tworzymy queerowe bezpieczne przystanie, przestrzenie działania i współbycia – tak potrzebne w czasach, gdy tęczowe inicjatywy stają przed coraz większymi wyzwaniami.
Federacja Znaki Równości zrzesza 15 organizacji działających lokalnie i ogólnopolsko na rzecz społeczności LGBTQIAP+ w różnorodnych obszarach, od kultury i sztuki, przez profilaktykę chorób przenoszonych drogą płciową, po konkretne działania skupiające się na poszczególnych grupach potrzeb: na przykład na osobach transpłciowych, aseksualnych i aromantycznych, rodzicach osób LGBTQIAP+, czy queerowych osobach wierzących.
Wspierając Federację Znaki Równości wzmacniasz ich rozwój i działania! W 2024 roku dzięki Waszym zwrotom 1,5% podatku wsparłyśmy te organizacje i ich społeczności kwotą ponad 60 tysięcy złotych!
Federacja jest dla mnie bezpiecznym filarem, gdzie mogę się zawsze oprzeć i poprosić o pomoc nie czując, że muszę wstrzymywać jakieś elementy siebie z wewnątrz. Mogę po prostu robić dzięki nim rzeczy i się rozwijać. (...) Dzięki osobom z Federacji mogę dużo więcej niż na własną rękę i to jest piękne!
Lasota Jarga, Drag Queen, osoba aktywistyczna, osoba autorska wydarzeń kulturalnych
Do zespołu prawnego Federacji Znaki Równości należą prawniczki i prawnicy z całej Polski. W ramach udzielanej nieodpłatnie pomocy prawnej pomagamy regulować związki i rodziny par jednopłciowych, reprezentujemy osoby aktywistyczne i – przede wszystkim – prowadzimy tzw. prawne tranzycje i wspieramy transpłciowe osoby w sprawach administracyjnych związanych ze zmianą danych urzędowych. Tylko w 2024 roku po pomoc w prawnej tranzycji zgłosiło się do nas 180 osób (co oznacza nową sprawę co ok. 1,5 dna!). Dzięki pozyskanym przez nas środkom, również tym z 1,5% Waszych podatków, w 2024 roku mog_śmy poprowadzić sprawy 107 osób.
Razem możemy wesprzeć ich jeszcze więcej! W kolejce z 2024 roku wciąż oczekują 73 osoby, a koszt obsługi ich spraw wynosi ok. 110 000 zł.
Chcesz wesprzeć nasz dział pomocy prawnej? Wpisz „pomoc prawna” jako cel szczegółowy!
Osoby queerowe przychodzą do nas ze swoimi problemami. Ich uporządkowanie prowadzi bardzo często do tego, że mogą ten etap przejściowy zamknąć, zostawić za sobą. (...) Jeżeli widzę niesprawiedliwość, staram się pomóc.
Aleksandra Owca, Radczyni prawna, Radna Miasta Krakowa
Konstelację organizacji składających się na Federację Znaki Równości zasilają również organizacje zajmujące się sportem i rekreacją, w tym:
Chcesz wesprzeć inkluzywny sport? Jako cel szczegółowy wpisz nazwę jednej z tych organizacji!
Przychodzi taki moment, że odczuwasz potrzebę przynależenia do osób, które czują podobnie, myślą podobnie, chcą dzielić pasję (...). To się zaczyna od sportu, ale wiąże się z wieloma innymi aspektami życia (...). Dostaję bardzo dużo miłości.
Członek Dragon Balls
Federację współtworzą m.in. organizacje zajmujące się sztuką LGBTQIAP+: Krakofonia i Kultura dla Tolerancji. Oprócz tego współpracujemy z osobami twórczymi i licznymi instytucjami kultury wspierając i organizując wydarzenia artystyczne, drag show, wystawy, festiwale i panele dyskusyjne reprezentujące naszą społeczność i tworzące jej barwną, artystyczną queerstorię. W 2024 roku m.in. wspierałyśmy Chór Krakofonia w tworzeniu Przeglądu Chórów LGBTQ+ z Europy Wschodniej.
Chcesz wesprzeć queerową kulturę? Wpisz nazwy zajmujących się nimi organizacji jako cel szczegółowy!
W 2024 roku, dzięki środkom ze zwrotów 1,5% podatku i grantowi w ramach Funduszy Unijnych programu Building Bridges, udało nam się udzielić 172 godzin nieodpłatnego wsparcia psychologicznego 49 osobom, we współpracy z organizacją Tęcza po Burzy.
Dodatkowo w Krakowskim Centrum Równości przeprowadziłyśmy ponad 95 godzin grup wsparcia, w tym dla osób transpłciowych i niebinarnych, rodziców i bliskich osób LGBTQIAp+ i osób aseksualnych i aromantycznych. Chcesz wspierać zdrowie psychiczne osób LGBTQIAP+? Wpisz „pomoc psychologiczna” lub „Tęcza po Burzy” jako cel szczegółowy przekazując nam 1,5% podatku.