Organizacje członkowskie Federacji Znaki Równości

Razem budujemy równy świat

Federację Znaki Równości tworzą stowarzyszenia i fundacje. Każda z nich wspiera osoby LGBT+ w innym zakresie. Prowadzimy działalność kulturalną, artystyczną i prozdrowotną. Zapewniamy wsparcie i wiedzę w zakresie HIV/AIDS. Niesiemy pomoc psychologiczną i prawną, wspieramy rodziców osób LGBT+ oraz tęczowych chrześcijan.

Zobacz, czym zajmują się organizacje członkowskie i jak mogą wesprzeć Ciebie lub Twoich bliskich

Wspierają i integrują osoby LGBT+ na terenie Katowic i Górnego Śląska. Edukują, promują tolerancję i przeciwdziałają dyskryminacji, szczególnie ze względu na tożsamość płciową oraz orientację seksualną i romantyczną. Jak to robią? Prowadzą partyworking, grupy wsparcia oraz akcje promocji zdrowia, głównie w zakresie profilaktyki HIV/AIDS. Udzielają porad prawnych i psychologicznych. Organizują wydarzenia, takie jak Coming Out Day czy Katowicki Marsz Równości.

Integrują i promują społeczność Bears w Polsce i za granicą. Prowadzą projekty zdrowotne i edukacyjne, zwiększają swoją widoczność, uczestnicząc w marszach i paradach w całej Europie. W Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi działają grupy członków Stowarzyszenia, które organizują inicjatywy od lokalnych po międzynarodowe. Co roku Miśki spotykają się na czterodniowym obozie w centralnej Polsce.

Wykonują anonimowe i bezpłatne testy w kierunku HIV. Oferują także wsparcie okołotestowe, porady, pomoc psychologiczną oraz pośredniczą w kontaktach ze służbą zdrowia. Prowadzą dwa punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne w Krakowie i Rzeszowie. W Centrum Wsparcia zapewniają interwencję kryzysową (także mailowo i przez WhatsApp). Prowadzą szkolenia i zajęcia profilaktyczne oraz aktywnie walczą z dyskryminacją i stygmatyzacją.

Poprzez sztukę promują postawę otwartości i tolerancji wobec osób o nieheteroseksualnej tożsamości. Upowszechniają działania artystyczne osób LGBT+ oraz propagują wiedzę na temat różnorodności płciowej i seksualnej. W Krakowie organizują festiwale, pokazy, wystawy i happeningi poświęcone sztuce queer. To oni stoją za „Jedyną Rewią Drag Queen w Polsce”, której spektakle można oglądać w polskich i zagranicznych teatrach.


Zapewniają wielowymiarowe wsparcie dla osób transpłciowych. Przeciwdziałają dyskryminacji, szczególnie na rynku pracy czy w dostępie do opieki zdrowotnej, współpracując z władzami nad zmianą regulacji i praktyk. Oferują porady psychologiczne i prawne, grupy wsparcia oraz spotkania towarzyskie. Prowadzą warsztaty dotyczące transpłciowości oraz organizują wydarzenia kulturowe, takie jak Wybory Miss Trans czy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych.


Śpiewają z radością i dumą, które zaszczepiają wszystkim wokół. To amatorski chór zrzeszający osoby identyfikujące się jako LGBT+ oraz wszystkich przyjaciół. Są otwarci na każdego, kto szuka zrozumienia i radości ze śpiewania. Koncertują w Polsce i za granicą wykonując zarówno utwory renesansowe, jak i współczesną muzykę rozrywkową. Żeby śpiewać z nimi, nie musisz mieć doświadczenia, ani talentu muzycznego. Tu każdy jest mile widziany.


To grupa polskich chrześcijan LGBT+, ich rodzin i przyjaciół. Pracują nad zmianą świadomości wewnątrz Kościoła, zwiększeniem tolerancji, wzajemnej życzliwości i chrześcijańskiej miłości wobec wszystkich, bez względu na tożsamość płciową lub seksualną. Promują postawę akceptacji dla związków i małżeństw jednopłciowych zarówno w społeczeństwie, jak i w Kościele. Są otwarci na wszystkie wyznania, a także na osoby poszukujące i niewierzące.

Szerzą wiedzę na temat aseksualności i pracują nad pozytywnym wizerunkiem osób aseksualnych w mediach i przestrzeni publicznej. Działają z Sopotu, ale szkolenia, grupy pomocowe oraz spotkania organizują w miastach całej Polski. W 2020 zrealizowali Asexual Awareness Week pod hasłem #nienaprawiajmnie. Cały wysiłek, który wkładają w pracę ma na celu przeciwdziałanie dyskryminacji wszystkich osób spod parasola aseksualności.

Są grupą ludzi, których dzieci czy inni członkowie rodziny lub przyjaciele mają za sobą coming out. Opierając się na własnych doświadczeniach, służą radą i wsparciem osobom LGBT+ i ich rodzinom. Działają na rzecz szerzenia wiedzy i zwiększania tolerancji dla osób nieheteroseksualnych i transpłciowych. Walczą z uprzedzeniami i nierównym traktowaniem oraz lobbują na rzecz zmian w systemie edukacji.


Ich misją jest wsparcie psychologiczne dla osób nieheteronormatywnych w Polsce. Wierzą, że każdy_a zasługuje na spokój umysłu, wiarę w siebie i nieograniczony dyskryminacją rozwój własnego potencjału. Budują m.in. Mapę Wsparcia, czyli rzetelną bazę danych, która ułatwi szybkie znalezienie odpowiednio wyszkolonego wsparcia psychologicznego dla osób LGBTQIAP w całym kraju. Ich celem jest normalizacja dbania o zdrowie psychiczne. Chcą kraju, w którym inny_a nie oznacza gorszy_a.

Tęczowy Tarnów zmienia oblicza Tarnowa i okolic, organizuje wydarzenia, spotkania, testy profilaktyczne, warsztaty, szkolenia i wiele więcej, aby tworzyć Tarnów pełen równości, bezpieczeństwa i różnorodności!

Tęczowa Drużyna tworzy bezpieczną i wspierającą przestrzeń dla osób nieheteronormatywnych poprzez wspólne uprawianie turystyki górskiej. Jako grupa nieformalna działają od maja 2021 i łącznie przemierzyli już ponad 400km górskich szlaków.

WKS Łódź to klub sportowy zorientowany na piłkę nożną, który oprócz promowania kultury fizycznej zajmuje się walką z dyskryminacją i mową nienawiści w środowisku piłkarskim. Zdajemy sobie sprawę, że homofobia i inne formy wykluczenia są obecne na stadionach i poza nimi, dlatego naszą misją jest aby każda osoba czuła się z nami bezpiecznie – przede wszystkim w sporcie, ale także na co dzień. Naszą społeczność budujemy w oparciu o różnorodność i koedukacyjny skład!

Członkostwo wspierające

Erazm Dutkiewicz

Jest prawnikiem i od lat pomaga osobom wykluczonym. Już w czasie studiów aktywnie angażował się w działalność organizacji wspierających osoby LGBT+. Jako wolontariusz udzielał pomocy prawnej ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Kamil Maczuga

Współtwórca Atlasu Nienawiści, uczestniczył w tworzeniu pierwszej rezolucji Parlamentu Europejskiego o prawach osób LGBTI. Aktywista, analityk finansowy i fan muzyki pop.

Agnieszka Noworól

Na co dzień jest managerem dużego międzynarodowego zespołu w brytyjskiej korporacji. W centrum jej działań zawodowych są zawsze ludzie. Dlatego w pracy tworzy bezpieczną przestrzeń dla osób LGBT+ oraz aktywnie promuje prawa kobiet.

Karol Szymonik

Zawodowo związany z obszarem ludzkim. Na co dzień uczy tańca równości, występuje w teatrach oraz jest członkiem zarządu Dragon Balls Kraków. Wolny czas spędza z psem oraz oraz angażuje się w działalności na rzecz społeczności LGBTQ+.

Jan Czornij

To najbardziej rozśpiewany Członek Federacji. Zawodowo związany z hotelarstwem, po godzinach wraz z chórem Krakofonia aktywnie angażuje się w życie krakowskiej społeczności LGBT+. Wierzy, że śpiewem, jak niczym innym można wspierać różnorodność i otwartość.

Krzysztof Skwara

Założyciel Zorientowanego Krakowa. Religioznawca i filolog orientalny zafascynowany kulturą perską. Wrażliwość społeczną odziedziczył po dziadku Bolesławie Niemcu, który wiele lat swojego życia poświęcił pracy w Zakładzie Wychowawczym im. ks. Siemaszki w Krakowie.

Członkostwo honorowe

Magdalena Mijas

Psycholożka, badaczka, naukowczyni i aktywistka zaangażowana w działania tęczowych organizacji pozarządowych. Świadczy pomoc i wsparcie psychologiczne w zespole psychologicznym funkcjonującym przy Federacji Znaki Równości. Redaktorka książek, autorka prac i projektów badawczych poświęconych zależnościom między doświadczeniami stygmatyzacji a zdrowiem. Jedna z inicjatorek utworzenia Federacji Znaki Równości.

Dariusz Krupa

Jako socjolog jest mocno zaangażowany w budowanie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. W Krakowie wdrożył między innymi budżet obywatelski wraz ze Stowarzyszeniem Pracownia Obywatelska i był konsultantem Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej.

Jan Czornij

To najbardziej rozśpiewany Członek Federacji. Zawodowo związany z hotelarstwem, po godzinach wraz z chórem Krakofonia aktywnie angażuje się w życie krakowskiej społeczności LGBT+. Wierzy, że śpiewem, jak niczym innym można wspierać różnorodność i otwartość.

Jędrzej Idziak

Krakowski architekt i wieloletni działacz LGBT+. Na różnych demonstracjach spotkasz go z tęczową i polską flagą w dłoniach. Budował z nami DOM EQ w dosłownym sensie: własnymi rękami współtworzył nową toaletę, przystosowaną dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Marek Sępkowski

Krakowski architekt i wieloletni działacz LGBT+. Na różnych demonstracjach spotkasz go z tęczową i polską flagą w dłoniach. Budował z nami DOM EQ w dosłownym sensie: własnymi rękami współtworzył nową toaletę, przystosowaną dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Grzegorz Żak

Trans mężczyzna angażujący się w sprawy osób transpłciowych, członek zarządu Fundacji Trans-Fuzja oraz autor FanPage Angry Trans - Lifyen, który oprócz bycia blogiem osobistym i pokazywania drogi tranzycji, edukuje ludzi (zarówno trans jak i sojuszników) w tematyce transpłciowości i pokazuje obecność osób trans w społeczeństwie.

Łukasz Siemieniec

W Krakowie działa już od wielu lat. Choć zawodowo projektuje wnętrza, aktywistyczną przygodę zaczął w klubie sportowym dla osób LGBT+ „Krakers”. Zorganizował 5 edycji turnieju siatkówki Glam Cup, międzynarodową konferencję i wynegocjował z Ministerstwem Sportu zmiany strategii. Pchany potrzebą współtworzenia silnej społeczności LGBT+, zaangażował się w działanie Federacji od samego początku jej istnienia.

Dawid Wojtyczka

Dawid, dla bliskich Dawcio, to nasz fundraiser. To on dba o dobre stosunki Federacji z krakowskimi korporacjami oraz wciąż pozyskuje nowe środki na wszystkie szalone pomysły! Koordynował pracę przy otwarciu DOM EQ, organizował Tatuaże Równości, czy kampanię Wspieram Miłość. W wolnych chwilach gotuje i karmi innych, podróżuje, najchętniej ze swoim psem oraz po cichu planuje jak zmienić świat na bardziej tęczowy.

Dołącz do nas!

Jeśli chcesz razem z nami zmieniać świat i budować społeczność LGBT+ napisz do nas na adres kontakt@znakirownosci.org.pl.

Czekamy na Twoje uwagi, pomysły i komentarze. Możesz też aktywnie włączyć się w nasze działania i zostać wolontariuszem. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami pod adresem wolontariat@znakirownosci.org.pl.

Do zobaczenia!