Dyskryminacja w miejscu pracy to zjawisko, z którym spotyka się wiele osób LGBTQIAP+. Stres mniejszościowy i strach przed gorszym traktowaniem i dyskryminacją rzutują tym czasem nie tylko na komfort pracy, ale także na zdrowie psychiczne i jakość życia/ Wyniki badań pokazują, że wiele osób LGBTQIAP+ obawia się ujawnienia swojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej w miejscu pracy z powodu ryzyka odrzucenia, marginalizacji lub nawet zwolnienia. Według raportu Kampanii Przeciw Homofobii (KPH) „Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce 2019-2020”:
- 40% osób LGBTQIAP+ nie ujawnia swojej tożsamości w miejscu pracy z obawy przed dyskryminacją.
- 30% osób LGBTQIAP+ doświadczyło dyskryminacji, szykan lub mobbingu w pracy w wyniku swojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej.
Takie statystyki pokazują, jak poważny i powszechny jest problem dyskryminacji wobec osób LGBTQIAP+ w środowisku zawodowym. Jeżeli doświadczasz podobnych sytuacji, ważne jest, abyś wiedział_, jakie kroki możesz podjąć, aby bronić swoich praw.
1. Zbieraj dowody
Pierwszym krokiem, jaki warto podjąć, jest dokumentowanie wszelkich przypadków dyskryminacji. Możesz to robić, zapisując daty, godziny, nazwiska osób zaangażowanych oraz szczegóły incydentów. Jeśli to możliwe, staraj się również gromadzić dowody, takie jak maile, wiadomości, zdjęcia. Te informacje mogą być kluczowe w sytuacjach, gdy zdecydujesz się na podjęcie działań prawnych.
2. Zgłoś problem swojemu przełożonemu lub działowi HR
W wielu firmach istnieją formalne procedury dotyczące zgłaszania przypadków dyskryminacji. Jeśli czujesz się z tym komfortowo i bezpiecznie, warto zgłosić problem bezpośrednio swojej osobie przełożonej lub działowi HR. Opisz dokładnie, co się wydarzyło, i wskaż, że masz prawo do pracy w bezpiecznym i wspierającym środowisku. Podjęcie działania na tym etapie może pomóc w szybkim rozwiązaniu sytuacji.
3. Skorzystaj z pomocy prawnej
Jeśli problem nie zostanie rozwiązany na poziomie wewnętrznym lub jeśli czujesz, że twoje prawa są łamane, ważne jest, aby skontaktować się z prawnikiem. W takich sytuacjach nasz wykwalifikowany zespół z Federacji Znaki Równości udziela nieodpłatnej pomocy prawnej osobom LGBTQIAP+. Aby skorzystać z tej pomocy, wyślij maila na adres: pomoc.prawna@znakirownosci.org.pl i krótko opisz swoją sprawę lub potrzebę. Nasz zespół pomoże Ci zrozumieć twoje prawa i wspólnie opracować plan działania.
4. Znajdź wsparcie w swojej społeczności
Dyskryminacja w miejscu pracy może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie psychiczne. Dlatego ważne jest, aby szukać wsparcia w swojej społeczności. Rozmawiaj z osobami, które cię wspierają – rodziną, przyjaciółmi lub grupami wsparcia dla osób LGBTQIAP+. Często sama świadomość, że nie jesteś sam_ w tych trudnych chwilach, może przynieść ulgę i dać siłę do dalszych działań.
5. Skorzystaj z terapii
Doświadczanie dyskryminacji może być traumatyczne, a skutki emocjonalne i psychiczne mogą trwać długo po zakończeniu danej sytuacji. Rozważ rozmowę z osobą terapeutyczną, która pomoże ci uporać się z trudnymi emocjami. Terapia online może być wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, ale nie masz dostępu do osób posiadających zasób wiedzy i narzędzi do pracy z osobami LGBTQIAP+ w swojej okolicy.
Potrzebujesz wsparcia? Wypełnij formularz na stronie https://www.teczapoburzy.com/konsultacja, a my sfinansujemy Twoje spotkanie/a z osobą terapeutyczną i dobierzemy osobę dopasowaną do Twoich potrzeb i preferencji, bazując na Mapie Wsparcia stworzonej przez organizację Tęcza po Burzy.
6. Zgłoś sprawę do sądu lub odpowiednich instytucji
Jeśli dyskryminacja w miejscu pracy nie ustaje, a podejmowane wcześniej kroki nie przyniosły rezultatów, rozważ zgłoszenie sprawy do odpowiednich instytucji, takich jak Państwowa Inspekcja Pracy lub sąd pracy. Masz prawo dochodzić swoich praw i żądać sprawiedliwości. Prawnicy współpracujący z Federacją Znaki Równości mogą pomóc ci w zrozumieniu, jak najlepiej podejść do takiego procesu i w jego realizacji.
Podsumowanie
Doświadczanie dyskryminacji w miejscu pracy jest trudnym doświadczeniem, ale pamiętaj, że masz prawo do pracy w miejscu wolnym od prześladowań. Podejmując kroki prawne, zgłaszając incydenty i korzystając z pomocy osób specjalistycznych, możesz bronić swoich praw. Federacja Znaki Równości jest tu po to, aby wspierać cię na każdym etapie tego procesu. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, nie wahaj się – napisz do nas na pomoc.prawna@znakirownosci.org.pl.
🔴 Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.