Pomagamy dalej! Projekt Federacji Znaki Równości w ramach grantu Building Bridges wciąż jest w toku!

Od kwietnia działa Zintegrowany Model Pomocy Społeczności LGBTQ+. Dlaczego to ważne?

Pomoc prawna

🔴 2,5 dnia – średnio co tyle czasu ktoś zgłasza się do nas aby wspólnie rozpocząć proces zmiany oznaczenia płci w dokumentach
🔵 W 2023 roku wpłynęło do nas 150 próśb o prowadzenie spraw metrykalnej korekty płci. To oznacza, że jedna prośba wpływała średnio co 2,5 dnia!
🔴 Pomoc prawna została udzielona w 60 przypadkach. Dzięki Waszemu wsparciu w minionym roku mog_śmy zrealizować pro bono aż 55 spraw. 5 osób zdecydowało się na skorzystanie z naszej pomocy odpłatnie, finansując tym samym prawną tranzycje kolejnych osób z listy oczekujących.
🔵 25 osób, które zgłosiły się do nas w 2023 roku, na początku 2024 roku nadal czekało na pomoc w ramach bezpłatnej kolejki. 46 osób nie mogło tyle czekać i było zmuszone znaleźć pomoc gdzieś indziej, często odpłatnie – niestety nasz fundusz pomocowy nie mógł pokryć kosztów większej ilości spraw.

Dzięki Zintegrowanemu Modelowi Pomocy Społeczności LGBTQIAP+ możemy pomagać większej ilości osób i przyjmować na bieżąco nowe zgłoszenia mając pewność, że sprawy zostaną zrealizowane, a pomoc udzielona w możliwie najkrótszym czasie, aby proces korekty markera płci w dokumentach był jak najbardziej dostępny i bezpłatny.

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy pisz na pomoc.prawna@znakirownosci.org.pl.

Pomoc psychologiczna

Osoby LGBTQIAP+ są grupą wrażliwą, szczególnie narażoną na dyskryminację i trwale doświadczającą stresu mniejszościowego, co wpływa na ryzyko obniżenia zdrowia psychicznego i jego wszelkie konsekwencje.

Według raportu KPH za lata 2019-2020 “Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce”

  • co druga osoba (48%) osób LGBTA wykazała symptomy diagnostyczne depresji.
  • Niemal 70% osób biorących udział w badaniu zadeklarowało, że czują się osamotnione wbrew swojej woli. Odsetek wzrósł o niemal 8% w porównaniu do roku 2017 orazo ponad 15% w porównaniu do sytuacji sprzed dekady.
  • • 55% osób biorących udział w badaniu zadeklarowało, że zdarza im się mieć myśli samobójcze. W 2016 roku odsetek ten wyniósł 45%.

Mimo zwiększonego zapotrzebowania na wsparcie psychologiczne w porównaniu do osób heteroseksualnych i/lub cispłciowych, dostępność wykwalifikowanej pomocy psychologicznej, u specjalistek/ów zaznajomionych z potrzebami osób LGBTQIAP+, jest ograniczona, szczególnie dla osób spoza dużych ośrodków miejskich.

W ramach naszego projektu oferujemy nieodpłatną pomoc psychologiczną w postaci trzech spotkań z psychologami i psycholożkami z Mapy Wsparcia przygotowanej przez organizację Tęcza po Burzy. Mapa Wsparcia Psychologicznego ułatwia szybkie znalezienie odpowiedniej, zweryfikowanej i zaufanej pomocy psychologicznej dla osób LGBTQIAP w całym kraju. Przed umieszczeniem osób na Mapie Wsparcia Tęcza po Burzy czyta opinie, zbiera komentarze, ale także prosi każdą_ego specjalistkę_tę o wypełnienie specjalnie przygotowanej ankiety, co pomaga odpowiednio zweryfikować informacje i zbudować rzetelną bazę danych.

🔴 Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.

Powiązane wpisy

Jak rozmawiać o swojej tożsamości z osobą psychologiczną? – Lista zasad

Czym jest SLAPP? Jak można uzyskać pomoc prawną?