Równe wsparcie – skorzystaj z nieodpłatnej pomocy psychologicznej i prawnej

Federacja Znaki Równości, we współpracy z organizacją członkowską Tęcza po Burzy, buduje nowy program wsparciowy dla naszej społeczności. Chcesz uzyskać nieodpłatną pomoc psychologiczną lub prawną? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej.

Zintegrowany Model Pomocy Społeczności LGBTQ+

Zintegrowany Model Pomocy Społeczności LGBTQIAP+ to działanie realizowane przez Federację Znaki Równości – krakowskich i ogólnopolskich organizacji działających na rzecz i w ramach queerowych społeczności, przy wsparciu jednej z członkowskich organizacji, Tęczy po Burzy.

To format będący klamrą dla naszych dotychczasowych działań: nieodpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej dla osób LGBTQIAP+ oraz działalności w Komitetach Monitorujących Fundusze Europejskie dla Małopolski oraz Polski Wschodniej 2021-2027.

Projekt jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu “Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu “Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.

Jak skorzystać z pomocy psychologicznej?

Federacja Znaki Równości od lat prowadzi nieodpłatne konsultacje psychologiczne dla osób LGBTQIAP+. Od zeszłego roku robimy to we współpracy z jedną z naszych organizacji członkowskich – Fundacją Tęczą po Burzy, która oprócz udzielania pomocy psychologicznej tworzy Mapę Wsparcia, która ułatwia szybkie znalezienie odpowiedniej, zweryfikowanej i zaufanej pomocy psychologicznej dla osób LGBTQIAP+ w całym kraju.

Aby skorzystać z bezpłatnej konsultacji, wystarczy zapisać się przez formularz. Po wypełnieniu formularza umówimy Cię z wybraną przez nas osobą specjalistyczną z Mapy Wsparcia Fundacji Tęcza Po Burzy oraz wyślemy Ci informacje dotyczące konsultacji.

Jak skorzystać z pomocy prawnej?

Pomimo postulatów formułowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) oraz prób legislacyjnych (np. ustawy o uzgodnieniu płci, uchwalonej 10 września 2015 r., zawetowanej przez Andrzeja Dudę) w prawie polskim nie doszło do wykształcenia przepisów regulujących tzw. prawne tranzycje. Utrwalone orzecznictwo sądowe wskazuje, że jedynym sposobem na ich przeprowadzenie jest pozwanie rodziców na podstawie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego.

Taki proces jest skomplikowany i kosztowny nie tylko psychicznie, ale także finansowo – wsparcie prawne na rynku komercyjnym osiąga kwoty niedostępne dla wielu osób. Z tego powodu od lat nieodpłatnie reprezentujemy osoby ze społeczności, bo każd_ zasługuje na dostęp do profesjonalnego i bezpiecznego wsparcia.

RPO ustalił, że w latach 2014 – 2019 do sądów wpłynęło 647 takich spraw. Dla porównania, nasz Zespół tylko pomiędzy październikiem 2021 a grudniem 2023 poprowadził 278 prawnych tranzycji. Jest to ilość wciąż mniejsza niż liczba wpływających do nas wniosków, ponieważ nie zawsze możliwe jest ich finansowanie. W naszym zespole jest obecnie 18 osób prawniczych z 5 miast Polski, działania prowadzimy również on-line.

Poza tym pomoagamy sformalizować prawnie związki i rodziny osób LGBTQIAP+ i reprezentujemy osoby aktywistyczne. Potrzebujesz pomocy prawnej w tych lub innych kwestiach? Napisz do nas na pomoc.prawna@znakirownosci.org.pl

🔴 Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.

Powiązane wpisy

Jak rozmawiać o swojej tożsamości z osobą psychologiczną? – Lista zasad

Czym jest SLAPP? Jak można uzyskać pomoc prawną?