Wsparcie dla osób LGBTQ

Czujesz, że potrzebujesz wsparcia?

Wśród członków Federacji Znaki Równości znajdują się organizacje, które świadczą poradnictwo i pomoc psychologiczną. W zależności od tego w jakim obszarze szukasz wsparcia psychologicznego polecamy Ci kontakt z różnymi organizacjami. Skontaktuj się ze Stowarzyszeniem Profilaktyki i Wsparcia w Zakresie HIV/AIDS “Jeden świat” jeśli poszukujesz wsparcia w kontekście HIV. Stowarzyszenie udziela porad osobom żyjącym z HIV, ich bliskim i rodzinie zarówno w postaci konsultacji bezpośrednich jak i odbywających się za pośrednictwem telefonu lub Internetu.

W każdą środę między 21:00 a 22:00 oraz w każdy piątek między 17:00 a 18:00 możesz skorzystać z pomocy psychologa dyżurującego pod Telefonem Interwencyjnym HIV pod numerem 572 284 140. W ramach uruchomionego przez Stowarzyszenie Centrum Wsparcia dla osób żyjących z HIV i ich bliskich istnieje także możliwość skontaktowania się z wolontariuszami za pośrednictwem komunikatora WhatsApp pod numerem 736 941 859 oraz mailowo pod adresem hiv.krakow@gmail.com.

Obydwa kanały komunikacji są czynne całodobowo a maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź wynosi 24 godziny, choć najczęściej nie przekracza 12 godzin. Po pomoc można także zgłosić się do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego działającego w Krakowie i w Rzeszowie w terminach dyżurów, czyli we wtorki i czwartki między 16:00 a 19:00 oraz środy i piątki między 16:00 a 18:00.

Jeśli jesteś osobą transpłciową, transwestytyczną lub dopiero zastanawiasz się jaka jest Twoja tożsamość płciowa zgłoś się po wsparcie psychologiczne do Fundacji Trans-Fuzja. Psychologowie pracujący w Fundacji udzielają także pomocy osobom bliskim i rodzinie osób transpłciowych. Fundacja Trans-Fuzja ma co prawda siedzibę w Warszawie, ale prowadzi także działania w innych polskich miastach. Do takich miast należy Kraków oraz Katowice. Formy pomocy obejmują zarówno grupy wsparcia, jak i konsultacje indywidualne.

W Krakowie spotkania grup wsparcia odbywają się w każdą drugą i czwartą środę miesiąca między 18:30 a 20:30 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa przy ul. Krakowskiej 19. Informacje o spotkaniach publikowane są zazwyczaj z tygodniowym wyprzedzeniem na stronie Fundacji Trans-Fuzja oraz na portalu Facebook. W Krakowie osoby transpłciowe i ich bliscy mogą również skorzystać z konsultacji indywidualnej z psychologiem. W tym celu powinny wcześniej wysłać wiadomość mailową na adres psycholog@transfuzja.org. Pod tym samym adresem można uzyskać także wsparcie psychologiczne bez względu na miejsce zamieszkania. Na wiadomości odpisują członkinie zespołu psychologicznego. Czas oczekiwania na odpowiedź nie przekracza 7 dni.

W Katowicach świadczeniem wsparcia i pomocy psychologicznej zajmuje się kolejna organizacja członkowska Federacji Znaki Równości, czyli Stowarzyszenie Tęczówka. W ramach projektu dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego Tęczówka oferuje obecnie bezpłatne wsparcie psychologiczne dla osób LGBTQ w formie dyżuru telefonicznego pod numerem: 796 407 789 oraz poradnictwa mailowego pod adresem: psycholog@teczowka.org.pl.

Po wcześniejszym umówieniu możliwe są także indywidualne konsultacje z psychologiem w Bielsku Białej oraz w Katowicach. W Katowicach spotyka się także grupa wsparcia dla osób transpłciowych oraz grupa wsparcia dla osób LGB czyli lesbijek, gejów i osób biseksualnych. Spotkania takich grup są okazją do wymiany doświadczeń, spotkania innych osób o podobnych troskach oraz uzyskania wsparcia emocjonalnego oraz informacyjnego.

W październiku 2017 ruszyły także w Krakowie spotkania grupy wsparciowo-rozwojowej dla wszystkich osób LGBTIA. Spotkania odbywają się co dwa tygodnie. Ich celem jest budowanie poczucia dumy i własnej wartości a także stworzenie bezpieczniejszej przestrzeni umożliwiającej każdemu bycie sobą bez względu na identyfikację płciową czy seksualną. Więcej informacji na temat grupy można uzyskać pod adresem: wsparcie@queerowymaj.org Pamiętaj, że nie jesteś sam. Dokoła Ciebie znajdują się życzliwe osoby, które chętnie Cię wesprą w trudnej sytuacji. Odezwij się do nas i wspólnie zastanówmy się jak możemy Ci pomóc.

Powiązane wpisy

Queer

Mamy to! Federacja otrzymała grant od Fundacji im. Stefana Batorego...

DOM EQ – Twoja pierwsza wizyta

Mamy to! Federacja otrzymała grant od Fundacji im. Stefana Batorego...

Homofobia w szkole

Mamy to! Federacja otrzymała grant od Fundacji im. Stefana Batorego...