Zrób test

W gronie organizacji członkowskich znajdują się także stowarzyszenia, które podejmują w swojej pracy problematykę zakażeń HIV i innymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli szukasz na ten temat informacji możesz skontaktować się ze Stowarzyszeniem Profilaktyki i Wsparcia w Zakresie HIV/AIDS „Jeden świat”, które prowadzi Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne w Krakowie przy ul. Kopernika 19 (Zakład Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie) oraz w Rzeszowie przy ul. Wierzbowej 16 (budynek Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej). Punkt w Krakowie otwarty jest 4 dni w tygodniu – we wtorki i czwartki od 16:00 do 19:00 oraz w środy i piątki od 16:00 do 18:00. We wtorki i czwartki możesz anonimowo i bezpłatnie wykonać test na HIV oraz odebrać jego wynik a w środy i piątki jedynie odebrać wynik badania.

Porady dotyczące profilaktyki zakażeń oraz życia z HIV możesz także uzyskać kontaktując się z Telefonem Interwencyjnym HIV pod numerem 572 284 140 w środy między 21:00 a 22:00 oraz w piątki między 17:00 a 18:00. W ramach uruchomionego przez Stowarzyszenie Centrum Wsparcia dla osób żyjących z HIV i ich bliskich istnieje także możliwość skontaktowania się z wolontariuszami za pośrednictwem komunikatora WhatsApp pod numerem 736 941 859 oraz mailowo pod adresem hiv.krakow@gmail.com. Obydwa kanały komunikacji są czynne całodobowo a maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź wynosi 24 godziny, choć najczęściej nie przekracza 12 godzin.

Działania mające na celu profilaktykę zakażeń HIV prowadzi także Stowarzyszenie Tęczówka w Katowicach organizując projekcje filmów, spotkania ze specjalistami a także warsztaty, akcje party i streetworkingowe oraz poradnictwo podczas dyżurów prewencyjnych. Katowickie i Chorzowskie kluby za sprawą Tęczówki odwiedza Safer czyli superbohater, którego mocą jest zapobieganie ryzykownym zachowaniom seksualnym poprzez rozmowy z klubowiczami oraz rozdawanie ulotek, materiałów edukacyjnych a także apetycznych prezerwatyw! Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o profilaktyce HIV możesz też przyjść na dyżur prewencyjny do biura Stowarzyszenia Tęczówka w każdy czwartek między 16:00 a 19:00 lub napisać na adres mailowy prewencja@teczowka.org.pl

Powiązane wpisy

Building Bridges – Raport i podsumowanie projektu

Znaczenie wsparcia społecznego dla zdrowia psychicznego osób LGBTQIAP+

Techniki radzenia sobie ze stresem dla osób LGBTQIAP+