Jak przygotować się na podróż solo

Wiele osób chętnie podróżuje i poznaje nowe części świata. Jednak nie zawsze jest możliwość zwiedzania w grupie. Niekiedy nie ma odpowiedniego towarzysza, który wspierałby w podróży i dotrzymywał kroku, bądź też preferuje się podróżowanie w pojedynkę. Do takiego rodzaju turystyki warto jest się odpowiednio przygotować tak, aby zadbać zarówno o swoje bezpieczeństwo jak i komfort. Głównie jeśli chodzi o dłuższe, kilkumiesięczne wyprawy, należyte przystosowanie się do nich jest wyjątkowo istotne. 

Do pierwszorzędnych kwestii wartych rozważenia przed podjęciem dłuższej podróży można zaliczyć takie aspekty jak:

  • Finanse, czyli jak sfinansuję swoją podróż i na ile szacuję zapotrzebowanie pieniędzy
  • Cel, czyli dokąd pragnę się wybrać, czy wymarzony cel istnieje i jest realnie dostępny oraz co planuję zyskać dzięki wyprawie
  • Nocleg, czyli gdzie będę spędzać noce, czy wybrana przeze mnie forma jest bezpieczna
  • Towarzystwo, czyli czy preferuję podróż w pojedynkę czy w towarzystwie
  • Transport, czyli jak będę się przemieszczać i czy wybrana forma jest realnie dostępna np. w rozkładzie jazdy

Odnośnie transportu oraz noclegu istnieje wiele opcji do wyboru. Można wybrać formę noclegu w postaci hostelu w osobnym bądź współdzielonym pokoju lub hotelu. Warte rozwagi jest również Airbnb, czyli możliwość wynajęcia mieszkania lub pokoju od prywatnych osób, czy couchsurfing, polegający na nocowaniu na kanapie u nieznajomych wcześniej osób. Jeśli chodzi o transport, można przemieszczać się przede wszystkim autobusem, samolotem bądź pociągiem, ale również za pomocą BlaBlaCar, polegającym na współdzieleniu samochodu. Ciekawą opcją jest także Interrail Pass, czyli bilet pociągowy, pozwalający na nieograniczone poruszanie się po całej Europie przy pomocy jednego biletu.

W aspekcie finansowania podróży, warto zapoznać się z możliwością połączenia pracy z podróżą. Taką możliwość dają programy typu AuPair czy Camp America, zakładające pracę z dziećmi i młodzieżą za granicą. Dla osób preferujących inny rodzaj pracy istnieje portal Workaway, gdzie można znaleźć tymczasową pracę za granicą głównie w sektorze turystyki.

Zwracając uwagę na potrzebny podczas podróży bagaż można rozważyć, jaka metoda spakowania się będzie bardziej odpowiednia. Są osoby preferujące turystykę z plecakiem oraz inne, wolące walizkę. Podczas pakowania się istotne jest zadanie sobie kilku pytań: Bez czego nie wyobrażam sobie wyjścia z domu? Czego używam na co dzień? Jakich przedmiotów potrzebuję raz na jakiś czas? Co lubię robić w wolnym czasie? Dzięki analizie wymienionych pytań można stworzyć odpowiednią listę rzeczy, które planujemy ze sobą zabrać. Ważnymi kategoriami zawartości bagażu są ubrania, kosmetyki, leki. Przed podróżą można również zaopatrzyć się w inne przydatne przedmioty, takie jak podróżne sztućce, karabinek, butelkę z filtrem, ponczo przeciwdeszczowe czy też gumowe pokrowce na buty, chroniące przed deszczem. 

Ku dokumentacji wyprawy można zaopatrzyć się w notes i długopis, aparat fotograficzny lub podręczną kamerę. Do ciekawych gadżetów można zaliczyć Power Cube określający kostkę zasilającą z wieloma wejściami w celu ładowania kilku urządzeń naraz, Money belt czyli pasek lub saszetka z ukrytą kieszonką na pieniądze lub Power Bank służący jako dodatkowa bateria do ładowania urządzeń elektronicznych.

Podróżując w pojedynkę należy liczyć się z możliwością wystąpienia niebezpieczeństw, takich jak kradzież, napad lub nagła choroba. Ważna jest znajomość sposobów zabezpieczania się przed nimi. Podstawową kwestią jest zawarcie ubezpieczenia zdrowotnego, które może pomóc w przypadku nagłej choroby. Warto także ku własnemu bezpieczeństwu zaznajomić się z podstawowymi elementami samoobrony oraz przed wyjazdem sporządzić kopie papierowe oraz elektroniczne dokumentów. W sprawie ochrony pieniędzy można rozdzielić je na różne, równie bezpieczne miejsca.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Zabierz ubrania w podobnych kolorach żeby nie musieć robić wielokrotnie prania
  • Jeśli zdecydujesz się na podróż z plecakiem to pamiętaj, że ciężar plecaka powinien mieścić się w granicach 10%-15% masy ciała

Podróże są w stanie wnieść bardzo dużo pozytywów do życia każdego z nas, pozwalają poszerzyć horyzonty, poznać nowe języki, kultury, osoby. Aby móc w pełni korzystać z zalet turystyki oraz czerpać z niej radość warto zadbać o odpowiednie przygotowanie się. Często drobne rzeczy, na które nie zwróciłoby się większej uwagi potrafią stanąć na przeszkodzie do cieszenia się w pełni chwilami wyprawy. Dlatego warto dokładnie ją zaplanować oraz przemyśleć najważniejsze jej aspekty.

Powiązane wpisy

Autoseksualność - warsztat

Autoseksualność

Już wiosna za oknem, a my wciąż ciepło wspominamy październikową odsłonę ...

Jak przygotować się na podróż solo

Wiele osób chętnie podróżuje i poznaje nowe części świata.